Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban eti nasıl saklanır veyahut muhafaza edilir? Kurban eti saklarken ve tüketirken bunlara dikkat edin!

Kurban eti saklama ve tüketme tavsiyeleri...

ET NASIL SAKLANIR?

Yeni kesilmiş, iri parçalara ayrılmış taze kurban eti, sert ve lezzetsiz olacağı için hemen tüketilmemelidir.

Etin sıcaklığını yitirmesi için eve getirdikten hemen sonra naylon torbalardan çıkarıp, birbirine değmeyecek şekilde ayrı tepsilere konmalı ve serin bir yerde 4 -5 saat kadar bekletilmelidir.

Etler uzun süre saklanılmak istenildiğinde işlenmiş halde (kavurma, kıyma, pirzola gibi) birer pişirimlik parçalara ayrılarak ve yağlı kağıda sarılarak, -2 °C'deki buzdolabında birkaç hafta saklanabilir. Etler soğuk depolarda –32 °C'de dondurularak, -18 derecede uzun süre saklanabilir. Donmuş etler soğuk yerde yani buzdolabında çözdürülür. Çözdürülen etlerin tekrar dondurulması tehlikelidir.

Etler uzun dönemde tüketilecekse, birer pişirimlik parçalara ayrılmalı ve buzdolabı poşetlerinde veya yağlı kağıda sarılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Etler bu şekilde, -2 °C'de birkaç hafta, -18 °C'de ise daha uzun süre saklanabilir. Etlerin tüketilecek kadarı buzdolabının orta raflarında çözdürülmeli, çözdürülen etler tekrar dondurulmamalıdır.

Kesildikten sonra serin yerde muhafaza ettiğiniz eti, en az 24 saat buzdolabında beklettikten sonra tüketirseniz lezzeti artar ve daha rahat pişer.

ET BUZDOLABININ NERESİNDE SAKLANMALI?

Et, protein yönünden zengin bir besin olduğu için sıcaklığa duyarlıdır ve kolayca bozulur. Kurban etini derin dondurucuya koymayacaksanız, buzdolabının alt rafında, buzdolabı poşetine konmuş veya yağlı kağıda sarılmış olarak saklamalı ve 2 gün içinde de tüketmelisiniz.

Dondurulmuş etleri, ertesi gün tüketecekseniz buzluğun alt rafında, hemen tüketecekseniz akan soğuk suyun altında veya mikrodalga fırında çözdürüp, bu şekilde kullanın. Kalorifer üzerinde veya açık havada çözülen et, besin zehirlenmelerine yol açacağı için bu yöntemi tercih etmeyin.

DİKKAT ZEHİRLENMEYİN!

Çözdürülmüş etleri yeniden derin dondurucuya koymayın.

Et doğrarken kullanılan doğrama tahtası ve bıçakları, başka yerde kullanmayın. Mikroplara sebebiyet vermeyin.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.