Yıldız, 'Milli Ekonomiye her yıl 3,7 milyon’luk değer katacak'

Yıldız, 'Milli Ekonomiye her yıl 3,7 milyon’luk değer katacak'

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Kahramanmaraş’a yapılan yatırımlar hakkındaki bir açıklama yaptı. Yıldız açıklamasında, Kahramanmaraş Ağabeyli Göleti’nin bölgeye yapacağı katkılara değindi.

DSİ Genel Müdürü Yıldız, “Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kahramanmaraş ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Kahramanmaraş ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Tek Madalyalı şehrimiz Kahramanmaraş’ ın Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Ağabeyli Gölet’inde çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘ Çalışmaları devam eden Ağabeyli Göletinin tamamlanması ile 2 bin 830 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Genel Müdür Yıldız,’ Temelden 24.55 metre yüksekliği ile Kahramanmaraş Ağabeyli Göleti 1,49 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip oluğunun altını çizerek, Ağabeyli Göletinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 3 milyon 700 bin TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir. ‘dedi.

İş kapsamında Borulu sulama şebekesi tamamlandı. Sanat yapısı imalatlarına devam ediliyor. Gövde sıyırma kazısı ve Dolusavak tamamlandı. Dipsavak tamamlandı. Gövde dolgusu tamamlandı.  Çalışmalar devam etmekte olup Gölet rezervuar alanı membran kaplanacak ve sanat yapıları tamamlanacak.  “ dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.