TRT 2 Afşin’de Evliya Çelebi’nin izini takip etti

TRT 2 Afşin’de Evliya Çelebi’nin izini takip etti

Evliya Çelebinin izini süren Ömer Faruk Aksoy ve ekibi de TRT 2 Televizyonunda Evliya Çelebi adlı bir Televizyon programı hazırlayıp yayınlıyor.

Rüyasında Efendimiz (s.a.v)’i görünce Şefaat yaresullah diyeceği yerde Seyahat Yaresulallah diyen Evliya Çelebi 70 yıllık yaşamına 255 şehir sığdırmış.

TRT 2 Televizyonunda yayınlanan Evliya Çelebi adlı programın Sunucusu Ömer Faruk Aksoy ve Yönetmeni Mustafa Aksay ekibi ile birlikte Afşin’e gelerek Eshab-ı Kehf Külliyesinde çekimler gerçekleştirdi.

Önce ki gün Afşin’e gelen TRT 2 Televizyonundan Evliya Çelebi Programı ekibi ilk olarak Eshab-ı Kehf Külliyesinde Drone çekimleri yaptı. Ardından  Afşin Eshab-ı Kehf Gönül Elçileri Derneği (GÖNÜLDER) Üyesi Temsili Yediler ile Mağara bölümünde saatlerce süren çekimler gerçekleştiren Evliya Çelebi Programı ekibi akıcı bir anlatımla da Dünya genelinde 33 yerde olduğu söylenen bu Mağaranın en gerçekçi Mağara olarak Dünyaya duyurulması noktasında çalışma yaptı.

Evliya Çelebi Programının Sunucusu Ömer Faruk Aksoy, bugüne kadar 60’a yakın Ülkede çekimler yapmış ve Evliya Çelebinin gezip gördüğü ve Seyahatnamesinde anlattığı yerleri tekrardan görmek, gezmek ve çekimler yaparak ekranlara taşımak için çalışan Modern bir Seyyah.

Ona eşlik eden Evliya Çelebi Programının Yönetmeni Mustafa Aksay  ve kibi de Afşin ziyaretinde bu kutlu Mağaranın en gerçekçi Mağara olarak duyurulması için gayret gösterdi.

Basın Mensuplarına konuşan  Evliya Çelebi Programı Sunucusu Ömer Faruk Aksoy, Afşinliler olarak sizleri tebrik ederim, şanslısınız dedi.

Sizin de bildiğiniz gibi Dünyada ve Türkiye’mizin bir çok yerinde bu Mağara var. Bunların hepsi Ashab-ı Kehf Mağarası olarak biliniyor. Fakat buraya gelip görmeden hangisinin doğru hangisinin gerçek mağara olduğunu insanların bilmesi imkansız. O bakımdan bendeniz bütün Gezginlere, seyyahlara, mağaracılara tavsiyem buraya buyursunlar, burayı görsünler. Onların da benim hissettiğim hissiyatı duyacaklarına inanıyorum diyen Ömer Faruk Aksoy, bizlere bugün yardımcı olan Gönül-Der Başkanı Hüseyin bey başta olmak üzere Yediler ekibimize çok teşekkür ediyorum dedi.

Evliya Çelebi sadece Türkiye’nin değil Dünyanın bir çok yerini dolaştı. Haliyle Türkiye de de şehir şehir, kaza kaza dolaştı. Hem tarihini anlattı hem Coğrafyasını anlattı. Hem de böyle güzelliklerini ve değerlerini anlattı. Maraş’ta da bazı şehirlere iki veya daha fazla gitmişliği vardır. Maraş Evliya Çelebinin etkilendiği bir şehirdir. Maraş bahsinde de en çok bahsettiği yer burasıdır. Afşin’dir, Göksun’dur dedi.

Evliya Çelebi 1649 yılında Filistin’den İstanbul'a dönerken buraya uğramış ve Seyahatnamesinin 3. cildinde yer vermiş.

Basın Mensuplarına konuşan GÖNÜLDER Başkanı Hüseyin Bozkurt ise, TRT 2 Televizyonundan Ömer Faruk Aksoy ve Mustafa Aksay başta olmak üzere ekibini ağırlamaktan onur duyduk dedi.

TRT 2 Televizyonu için çekilen çok özel  görüntüler önümüzde ki günlerde yayınlanacak.

img-5830-001.jpg

img-5833-001.jpg

img-5864-001.jpg

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.