REKTÖR ÖZGÜL’DEN 23 NİSAN MESAJI

REKTÖR ÖZGÜL’DEN 23 NİSAN MESAJI

“BİR ASIRDIR MİLLİ İRADENİN KALBİ OLAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ, AZİZ MİLLETİMİZİN GURUR KAYNAĞIDIR’’

İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının yüzüncü yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında; ’’Bir asırdır milli iradenin kalbi olan TBMM, aziz milletimizin gurur kaynağıdır” ifadelerini kullandı.

Rektör Özgül, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından birinin TBMM’nin açılması olduğuna vurgulayarak, millet iradesini bu çatı altında buluşturan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletini zafere ve istiklale ulaştırdığını kaydetti. Özgül, mesajında şu düşüncelere yer verdi:

“Özünü milletten almayan hiçbir düşüncenin, amacın, idealin başarıya ulaşması mümkün değildir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Paşa, tam bir asır önce bu bilinçle, millet iradesinin tecelligahı olan meclisimizin açılmasına muvaffak olmuş, bu yüce meclis aracılığıyla da tüm milletimizi bağımsızlık hedeflerine kanalize etmiştir. Milletimizin her ferdinin verdiği kahramanca verdiği mücadele neticesinde de Türk İstiklal Savaşı muzafferiyetle sonuçlanmış, vatanımız düşmandan kurtulmuş, bu başarısıyla da milli meclisimiz ‘Gazi Meclis” unvanıyla anılmaya hak kazanmıştır.

Bilindiği üzere cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, bu kutlu günü aynı zamanda tüm dünya çocukları için bayram olarak armağan etmiştir. Ne yazık ki tüm dünyayı ve ülkemizi kuşatan koronavirüs salgını nedeniyle, bu anlamlı günde evlerimizde kalmak zorundayız. Elbette ki bu durum hepimiz için bir burukluk vesilesidir. Ancak içimizdeki mutluluktan bir şey eksiltmeyecektir. Bu zor günleri de hep birlikte, el ele vererek aşacağımıza inancımız tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, meclisimizin açılışının yüzüncü yılında, başta Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi ve de 23 Nisan 1920’den bu güne, ülkemizde demokrasi ruhunun gelişmesine katkı sağlayan, bu yönde çaba gösteren tüm milletvekillerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Atatürk’ün bu günü armağan ettiği çocuklarımızın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını gönülden kutluyorum” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.