PAZARCIK’TA ANTEPFISTIĞI YETİŞTİRİCİLERİ BİLGİLENDİRİLDİ

PAZARCIK’TA ANTEPFISTIĞI YETİŞTİRİCİLERİ BİLGİLENDİRİLDİ

PAZARCIK’TA "ANTEPFISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ, HASTALIK VE ZARARLILARI İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ VE ENTEGRE MÜCADELE PROGRAMI" KONULU EĞİTİM VE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ.

Ülkemiz tarımında kaliteyi ve verimliliği artırabilmek, bölgemiz çiftçiliğini daha karlı bir sektör haline dönüştürebilmek çabasıyla her zaman, her ortamda, her türlü imkandan yararlanarak kesintisiz eğitim için çıktığımız  yolda bu haftaki durağımız ilçemizin önemli fıstık üretim alanlarından bir diğeri olan Eğrice Mahallemiz olmuştur.

 "Antepfıstığı yetiştiriciliği, hastalık ve zararlıları ile mücadele yöntemleri ve entegre mücadele programı" konulu eğitim ve bilgilendirme toplantımıza katılım sağlayan üreticilerimiz özellikle biyoteknik mücadele konusuna büyük ilgi göstermiş ve entegre mücadele programına dahil olmaktan mutlu olduklarını dile getirmişlerdir. Bakanlığımızın entegre mücadele çalışmaları kapsamında antepfıstığı dal güvesine karşı feromon tuzakların kullanımının önemine vurgu yapılmıştır.

Bitkisel üretimde hastalık ve zararlılar ile mücadele için kimyasal mücadelenin tek çare olmadığı, bir çok alternatif mücadele yöntemlerinin kullanılabileceği ve biyoteknik mücadelenin iyi bir alternatif olduğu vurgulanmıştır.

Ayrıca biyoteknik mücadele uygulamalarının Bakanlığımız tarafından destekleme kapsamına alınması ve bu yöntemi tercih eden üreticilerimize ayrı bir destekleme ödemesinin yapılacak olması üreticilerimiz tarafından sevinçle karşılanmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.