PAZARCIK İLÇESİ  KURU ÜZÜM YETİŞTİRİCİLİĞİNDE İDDİALI

PAZARCIK İLÇESİ  KURU ÜZÜM YETİŞTİRİCİLİĞİNDE İDDİALI

Pazarcık ilçesinde kuru üzüm yetiştiren çiftçiler''bağcılıkta budama teknikleri'' demasntrasyonu ile bilgilendirildi

 

Her geçen yıl artarak devam eden ve 25 bin dekarı aşan üretim alanıyla Pazarcık İlçemizin markalarından birisi haline gelen kuru üzüm yetiştiriciliğinde çiftçilerimizin daha kaliteli ve verimli ürün elde edebilmelerine katkı sağlayabilmek amacıyla Müdürlüğümüzün devam eden çalışmaları kapsamında Taşdemir Mahallemizdeki çiftçilerimize yönelik "Bağcılıkta Budama Teknikleri" konulu uygulamalı budama demanstrasyonu düzenlenmiştir.

Düzenlenen bu ve benzeri eğitim çalışmalarımız ile Teorikte yer alan bilginin arazi şartlarında pratiğe aktarılması, modern tekniklerin anlatılması ve bilinçli tarım yapılması noktasında farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. Yanlış budamadan kaynaklanan verim ve kalite kayıplarının önüne geçebilmek amacı ile çiftçilerimizin tecrübelerinin üzerine teknik detayların da eklenmesi ile verim artışının yanı sıra hastalık ve zararlılarla mücadele noktasında da mesafe kaydedilecektir.

Tüm meyve ağaçlarında olduğu gibi bağcılıkta da ekonomik açıdan karlı bir üretim yapabilmek için budama işleminin tekniğine uygun olarak çeşidin isteği ve bölgenin iklim durumu dikkate alınarak özenle yapılması önem arz etmektedir.

Bölgemizde hâkim konumda olan Kilis Karası ve peygamber (Besni) üzümü kurutmalık çeşitlerin budama teknikleri ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı demanstrasyon çalışmamız çiftçilerimiz tarafından ilgiyle ve beğeniyle karşılanmış olup gerçekleştirilen çalışmalardan memnuniyetlerini dile getirmişlerdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.