Özgüveni Yükseltmenin 5 Yolu!

Özgüveni Yükseltmenin 5 Yolu!

Kendinize inanmak, bir gecede gerçekleşen bir şey değildir. Zamanla inşa edilir ve çaba gerektirir.

Çocukluktan beri hepimizin maruz kaldığı saygısızlık, aşağılanma ve korku duyguları bunu kolaylaştırmaz. Ancak, ilk taşı koymakla başlamak zorunda olsanız bile, inşa etmeye başlamak için asla geç değildir.

Kendinize özgün olarak inanın

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak, yalnızca kendinize olan güveninizin aşınmasına yol açar. Sonuçta, karşılaştırmak saçmadır. Çünkü hepimiz farklıyız. Kendinizi başkaları ile karşılaştırmak ve kendinize acıyarak zaman harcamak yerine, bu enerjiyi, yeteneklerinizden yararlanmak, becerilerinizi geliştirmek ve amacınızı gerçekleştirmek için kullanın.

Siz diğerleriyle aynı değilsiniz. Olmanız da gerekmez. Sahip olduğunuz şey yeterlidir, çünkü sizi özel yapan şey budur. Bazı şeylerin başka türlü olmasını dilemek, öz saygınızı zayıflatır.

Bunun yerine, kendi güçlü yönlerinizi arayın. Onlar sizde mevcut, fakat şikayet etmekle çok fazla vakit harcadığınızdan dolayı onları keşfetmediniz.

Kim olduğunuzu, yaşadığınız ve sizi özel kılan şeyleri hatırlayın. Gerçek benliğinizi bildiğiniz zaman, yüzeyin altındaki kişi tekrar doğar.

Özgüveninizi artırmak için geçmişin acısını geride bırakın

Geçmişiniz gerçekten geçmişte kaldı mı? Her zaman değil.

Geçmiş, affetmeyi ve unutmayı ve acılı deneyimlerden öğrenip ne kadar güçlendiğinizi düşündüğünüz zaman geride kalmıştır. Geçmişin acı verici deneyimleri, bugün kim olduğunuzu belirleyen şeylerdir. Yara izinizden gurur duyun, çünkü bunlar sizin güçlü yönlerinizdir.

Bazen anıların yükü ve geçmiş ihanetler üstümüze yük oluyor ve hataların etkileri bizi suçlu hissettiriyor. Bu acıyı etrafınızda sürüklemek yerine, affetmeyi ve onları geride bırakmayı tercih edin. İleriye bakın, şu anı yaşayın ve varış noktanıza odaklanın.

Size olan her şey, kendiniz için; büyümek, yeni bir düşünce seviyesi oluşturmak ve daha güçlü ve daha olgun olmak için kullanabileceğiniz bir derstir. Bunların sizin üstünüze yük olmasına izin vermeyin. Bunun yerine, büyümek ve geleceğinizi desteklemek için geçmişi kullanın.

Konfor bölgenizi terk etme korkusunun üstesinden gelin

Konfor bölgesinden çıkmak risklidir. Bu nedenle korkutucu olabilir. Ancak, ufkunuzu genişletip şimdiye kadar bilmediğiniz olasılıklarla dolu bir dünyayı keşfedeceksiniz. Bununla birlikte, bunu görmek için ayrılmanız gerekir.

Bu ilk adımı atmak, kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır. Gerçek yeteneklerinizi keşfetmenize ve ilk gerçek bariyerin üstesinden gelmenize yardımcı olur: kendiniz. Sınırlarınız, siz nereye koyduysanız orasıdır.

En çok korktuğunuz şeyleri yaparak özgüveninizi kazanabilirsiniz. Bu korkularla karşı karşıya kaldığınız zaman, korkularınızın aklınızın tehlikeli ürünlerinden başka bir şey olmadığını anlayacaksınız. Ve onlarla yüzleştiğiniz zaman, daha fazla şey yapabilecek kadar güçlü ve yetenekli hissediyor olacaksınız.

Geçmişinizden ya da etiketlerinizden çok daha fazlasısınız

Kim olduğunuz; geçmişiniz, soyadınız ya da etiketleriniz tarafından tanımlanmaz.

Bu, çevrenizdeki birçok kişi için önemli olabilir, ama siz bundan çok daha fazlasısınız. Kendinizi bunlarla tanımlamazsınız. Bunlar elbette sizin bir parçanızdır, ancak gerçek benliğinizi tamamlayan daha birçok şey vardır.

Kendinize güveninizi arttırmak için, kendinizi tanımak, bulmak ve desteklemek zorundasınız. Kendinizi keşfetmek derin bir dönüşüme neden olacaktır. Farklı davranmaya başlayacaksınız ve daha bilinçli ve odaklı olacaksınız.

Bu bilgi aynı zamanda güvenlik açıklarını keşfetmenize de olanak tanır. Zayıf yönlerinizi sevgiyle karşılayın. Onlara bir anlam verin: size, gelişme ve büyümenin yolunu göstermek için oradalar.

Kendi değerleriniz ile yaşayın

Kendi değerlerinizle çelişerek yaşadığınız zaman ruh, yavaş yavaş ölür. Hayatınız sizindir. Bu nedenle ondan siz sorumlusunuz. Kendinizi dışarıdan sizi işaretleyen şeylerin eline bırakırsanız ve kendinize sadık kalmazsanız, özgür olmayı bırakırsınız. Siz vazgeçersiniz ve özgüveninizi kaybedersiniz, çünkü kendinizi bırakırsınız.

Böyle bir durumdaysanız ya da sevmediğiniz bir ilişki içindeyseniz, bunun sizin kararlarınızın bir sonucu olduğunu unutmayın. Ayrıca kalıbı kırmak imkansız görünmesine rağmen her zaman kendiniz için daha iyi bir yol seçebileceğinizi unutmayın.

Bununla birlikte, durumu tekrar düşünürseniz ve değerlerinizi filtrelerseniz, azim ve zihinsel gücün bir sonucu olarak güvende olduğunuzu göreceksiniz. Kendi değerleriniz, dışsal dayatmalara ve toplumsal sözleşmelere göre çok daha güçlüdür. Eğer kimse sizin için yaşamıyorsa, kimse sizin için karar da veremez. Bu nedenle, değerlerinizi gözden geçirin ve kendinizi keşfedin.

Kendi hayatımızın kontrolünü ele geçirdiğimiz zaman özgüvenimiz gelişir. Biz yolcu değil, şoför olduğumuz zaman. Sizin için doğru olana dayalı kararlar almak, kaçınılmaz zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda özgüveninizi geliştirmenize de yardımcı olacaktır.

(Aklınızıkeşfedin.com)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.