Müfttü Sürgeç’ten Kadir Gecesi Mesajı

Müfttü Sürgeç’ten Kadir Gecesi Mesajı

Kadir Gecesi dolayısıyla mesaj yayımlayan Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç:

“Her yıl kadir gecelerinde yediden yetmişine coşkuyla dolduğumuz camilerimize bu Kadir Gecesi'nde gidemeyecek olmanın burukluğunu ve hüznünü yaşıyoruz. Ancak bunun yerine evlerimizin bir odasını küçük bir mescide çevirerek aile içinde de olsa sosyal mesafeye uyarak cemaatle namazımızı ifa edelim” dedi.

Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç, Kadir Gecesi dolayısıyla mesaj yayımladı. Müftü Sürgeç mesajında; “Mubarek Ramazan-ı şerifin son günlerine yaklaşmış bulunmaktayız. 19 Mayıs 2020 Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece, İnşallah  hep birlikte mübarek Kadir gecesine kavuşmuş olacağız. Kadir Gecesi; Hz. Peygamber (s.a.v.)’e ilk vahyin gelişi ve Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı, Efendimiz (s.a.v)’in Peygamber olarak görevlendirilmiş olduğu özel bir gecedir.

-Kadir gecesi, bütün Müslümanlar için her zaman derin bir ilgi ve saygıya mazhar olmuştur. Kur’an-ı Azimüşşan’ın Kadir Gecesi ile birlikte kendi semamıza inmeye başlaması, hiç kuşkusuz, sadece biz Müslümanlar için değil aynı zamanda tüm insanlık için de yüksek bir şeref ve iftihar vesilesi olmuştur. Çünkü Kur’an’ın rahmet mesajları tüm insanlığı kuşatmak üzere gönderilmiştir.

-Rabbimiz bu gece hakkında: “Şüphesiz biz Kur’an’ı, Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, şafak sökene kadar bir esenliktir” (Kadir Suresi, 1-5) buyurmak suretiyle bu gecenin önemine işaret etmiştir.  Peygamber Efendimiz (s.a.v) de “Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah’tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır” (Buhârî, Kadir 1) buyurmuştur.

“BU GECEDE ÖNCELİKLE; KUR'AN'IN ÜZERİNDE DÜŞÜNMELİ”

Kıymetli kardeşlerim, biz Müslümanlar için çok önemli olan bu gecede öncelikle; Kur'an'ın üzerinde düşünmeli, Bu şekilde Kur’an’ın kadrini ve kıymetini bildiğimiz takdirde Kadir gecesini de ihya etmiş olacağımızı bilmeliyiz. Kur’an’ın barış ve esenlik mesajlarına verdiğimiz değer nispetinde de Allah’ın meleklerinin, yeryüzüne barış ve esenlik getirmek üzere ineceklerinin farkına varabileceğimizi unutmamalıyız. Geçmişimizi muhasebe ederken,unutarak, bilmeyerek ve gafletle işlediğimiz kötü amellere tevbe-istiğfar etmeli, yaptığımız Salih amellerimizin de kabulünü istemeliyiz. “Üzerimizde her insanın hakkı var” düsturuyla hareketle başta anne-babalarımızın hayır dualarını alıp, akrabalarımızı, sevdiklerimizi, kimsesizleri, yaşlıları, düşkünleri, yetim ve öksüzleri, hastaneleri, cezaevlerini, kimsesizleri, savaş sebebiyle vatanlarından kaçarak, bu Necip millete sığınan Suriyeli  kardeşlerimizi, huzurevlerini ziyaret edip mahzun gönülleri hoş edip kırık kalpleri onarma gayretinde olalım. Kabristanları da ziyaret ederek geçmişlerimizi hayırla yâd edelim. İhtiyaç sahiplerine yardım elimizi uzatmaya çalışalım. Fakir, fukara ve garip gurebaları arayıp bulalım. İmkanlarımız ölçüsünde Sadakalar ve hayırlar dağıtalım. Kendi yediklerimizle değil, verdiklerimizle, elinden tuttuğumuz insanlara yaptığımız infaklarla hatırlanacağımızı unutmayalım.

“KADİR GECESİ’NDE CAMİLERİMİZE GİDEMEYECEK OLSAK DA...”

Aziz kardeşlerim; Her yıl kadir gecelerinde yediden yetmişine coşkuyla dolduğumuz camilerimize bu Kadir Gecesi'nde gidemeyecek olmanın burukluğunu ve hüznünü yaşıyoruz. Ancak bunun yerine evlerimizin bir odasını küçük bir mescide çevirerek aile içinde de olsa sosyal mesafeye uyarak cemaatle namazımızı ifa edelim. Kur’an tilavetiyle, zikirlerle, salavât-ı şerîfelerle, nâfile ve kazâ namazlarıyla bu mübarek geceyi en güzel şekliyle ihyâ etmeye çalışalım. Bu sıkıntılı sürecin Bir an önce bitmesi, Kâbe ve Mescid-i nebevî’mizin kapılarının yüzümüze tekrar açılması, yeryüzündeki bütün cami ve mescitlerin sevdikleriyle buluşması  için dua ve niyazda bulunalım.Dünyanın dört bir yanındaki acı, sıkıntı, zulüm ve işkence altında, gözyaşı dökerek yaşamak zorunda kalan kardeşlerimizin bu durumdan kurtulmaları için de Rabbimize dua edelim. Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin, İslam Âleminin ve hemşerilerimizin Kadir Gecesini tebrik ediyor, tüm insanlığın bu  illet salgından kurtularak sağlıklı  mutlu ve huzurlu günlere erişmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.