Maraş ve Elbistan’ın Osmanlı’ya Bağlanması: Turnadağ Savaşı!

Maraş ve Elbistan’ın Osmanlı’ya Bağlanması: Turnadağ Savaşı!

Turnadağ savaşı, Osmanlı devleti ile Dulkadiroğulları beyliği arasında olmuştur.12 haziran 1515 tarihinde yapılan savaş Yavuz Sultan Selim döneminde yapılmıştır. Bu savaş sonunda 185 yıl hüküm süren Dulkadiroğlu devleti yıkılmıştır.

429894645-429180682797053-2727245038491053173-n.jpg

Turnadağ savaşının gelişmeleri

Çaldıran zaferinden sonra Amasya'ya dönen Yavuz Sultan Selim, Dulkadiroğulları beyliğinin sultanı Alaüddevle Bey'in Osmanlı ordusunu arkadan vurduğunu düşündüğünden, onunla savaşa girmeye karar vermiştir. Alaüddevle Bey aynı zamanda Yavuz Sultan Selim'in annesi Ayşe Sultan'ın babası ve Yavuz'un dedesidir. Alaüddevle Bey ülkesinde hayvan yemi ve yiyecek satışını yasaklamış, bu yolla Safevi hükümdarı Şah İsmail ile savaş halinde olan Osmanlı ordusunun yardım almasını engellemiştir. Osmanlıların 1514 yılında Çaldıran'da Safevileri yenmesinin ardından, Osmanlılar ve Memluklar arasındaki Dulkadiroğulları devletini ortadan kaldırmak istemiştir. Bu sebeple Çaldıran zaferinde büyük işler yapmış olan Şehsuvar oğlu Ali beyi Kayseri sancak beyliğine atamış, Dulkadiroğulları topraklarını istila ettiği takdirde burayı kendisine vereceğini vaat etmiştir. Kayseri sancak beyliği Dulkadiroğullarının sınırlarında yer alıyordu. Yavuz Selim Ali Bey'in aynı zamanda Bozok sancağını da işgal etmesini söylemiştir. Bu yüzden Bozok'u ele geçiren ve Alaüddevle Bey'in oğlu Süleyman'ı öldüren Ali Bey, Bozok'un idaresini almıştır. Böylece Yavuz Sultan Selim hem Memluklulara hem de Alaüddevle'ye meydan okumuştur. Selim Kemah kalesinin düşmesinden sonra, Dulkadiroğulları beyliğinin fethine girişmiştir. 5 Haziran 1515 tarihinde 30.000 kişilik bir orduyu Elbistan'a göndermiştir. Memlukluların müdahalesini önlemek içinde, Osmanlı donanmasını Akdeniz'e göndermiştir. Göksun ve Afşin arasında kalan Ördekli köyünde Alaüddevle Bey'in ordusuyla karşılaşan Osmanlı ordusu burada büyük bir zafer kazanmıştır. Alaüddevle Bey yanına ailesini ve çocuklarını alarak Turnadağ'a çıkmış ve burada savaşa devam etmiştir. Ne yazık ki burada yapılan savaşı da kaybetmiştir. Burada Alaüddevle Bey öldürülmüştür. Ali Bey'i Dulkadiroğullarının başına geçiren Yavuz Sultan Selim Elbistan'da hutbe okutarak, Osmanlı hakimiyeti kurmuştur. Memluk sultanı olan Kansu Gavri, Yavuz Sultan Selim'e yaptığı teklifte bazı yerlerin Alaüddevle Bey'in oğullarına verilmesini istese de Yavuz, "kılıçla aldığım yerleri sadece kılıçla teslim ederim" diyerek geri çevirmiştir. Savaşta öldürülen Alaüddevle'nin başı Kahire mezarlığına, gövdesi ise öldürülmüş olduğu Andırın Çuhadarlı köyündeki Gökçebel mevkisine defnedilmiştir. Burası günümüzde padişah mezarlığı olarak anılmaktadır. Alaüddevle Bey'in ölümü hakkında çeşitli rivayetler bulunmaktadır.

Turnadağ savaşının sonuçları

Bu savaş sonunda Elbistan ve civarında 185 yıl hüküm sürmüş olan Dulkadiroğlu beyliği yıkılmış ve buraları Osmanlıların hakimiyetine girmiştir. Elbistan uzun yıllar Dulkadiroğulları beyliğine başkentlik yapmış önemli bir bölge olarak, Osmanlıların eline geçmiştir. Bu savaş sonrasında Anadolu Türk birliği sağlanmış oldu. Yavuz Sultan Selim dedesi olan Alaüddevle Bey'i öldürmüş, bölgedeki hakimiyetine son vermiştir.

Kaynak: Yavuzsultanselim.gen.tr

yavuz-sultan-selim-babasi.gif

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.