Kendine Yeterli Yenilikçi Rekabetçi ve Serbest Piyasa Kuralları İçerisinde Çalışabilen Şeker Sektörünün Oluşturulması

Kendine Yeterli Yenilikçi Rekabetçi ve Serbest Piyasa Kuralları İçerisinde Çalışabilen Şeker Sektörünün Oluşturulması

Bakanlığımız Şeker Dairesi Başkanlığının temel amacı olan kendine yeterli, yenilikçi, rekabetçi ve serbest piyasa kuralları içerisinde çalışabilen şeker sektörünün oluşturulması kapsamında İlçemizde bulunan şekerpancarı üreticilerine bilgilendirme toplant

AFŞİN DE ŞEKER PANCARI ÜRETİCİLERİNİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Bakanlığımız Şeker Dairesi Başkanlığının temel amacı olan kendine yeterli, yenilikçi, rekabetçi ve serbest piyasa kuralları içerisinde çalışabilen şeker sektörünün oluşturulması kapsamında İlçemizde bulunan şekerpancarı üreticilerine bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir.

Afşin Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya İl ve İlçe Müdürlüğümüz mühendisleri, Mutlucan Şeker Fabrikası mühendisi ve yöremizdeki şekerpancarı üreticileri katılmıştır.

Toplantıda 4634 Sayılı Şeker Kanununda belirtilen yurt içi şeker talebinin yurt içi üretimle karşılanması kapsamında üretimdeki sürdürülebilirliğin doğrudan şekerpancarı üretiminin verimli ve karlı bir şekilde yapılmasına bağlı olduğu anlatılmıştır. Bu bağlamda İlçemizde sulu tarımda önemli bir yer tutan şekerpancarı üretiminin 2019 yılında 15 bin dekar olan ekim alanının 2020 sezonunda artacağı tahmin edilmekte ve yaklaşık olarak 400-450 çiftçi ailesinin şekerpancarı üretimini tercih etmekte olduğuna değinen mühendislerimiz ayrıca şekerpancarı yetiştiriciliği, hastalık ve zararlıları ile mücadele yöntemleri ve karşılaşılan sorunlar ile ilgili sunum yapmıştır.

Çiftçilerimiz şekerpancarında görülen hastalıklar ve bitki besleme ile ilgili konularda sorular sormuş olup toplantı mühendislerimizin vermiş olduğu cevaplar ile son bulmuştur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.