Kahramanmaraş’ın gizemli cenneti: Yeşilgöz obruğu

Kahramanmaraş’ın gizemli cenneti: Yeşilgöz obruğu

Marasavucumda.com’dan alıntı:

Kahramanmaraş’ta hemen hemen herkesin bildiği doğal güzelliklerinden bir tanesi Yeşilgöz. Merkeze 60 km uzaklıktadır. Kayseri yolu üzerinde bulunan Tekir Mahallesinin 3 km kuzeydoğusunda yer alır.

Yörede hakkında türlü türlü efsaneler anlatılır. Keş Dağı Düdeninden atılan samanların buradan çıkması, üst kısımlarında bulunan tarlalarda kulağınızı yere koyduğunuzda yer altında akan bir nehrin sesinin duyulması ya da henüz dibine kimsenin ulaşamamış olması gibi. Ne kadarının doğruluk payı vardır bilinmez ama dibine 2008 yılında MADAG ekiplerince inildiği biliniyor.

Efsanelerin en güzelini, folklor araştırmacısı Ali Rıza Yalman, 1931 yılında yaptığı ziyarette yöre halkından dinleyip, Cenupta Türkmen Oymakları isimli kitabında aktarıyor: “Göksun’a giden Eğerbeli yolunda alabalıklarıyla meşhur Tekir suyunun gözü 200 metrelik bir alanı kaplar. Hem bu suyun derinliği de pek çokmuş. Köylüler, bu suyun o derin gözünde bir aygır bulunduğuna inanırlar. Vaktiyle bu pınarın etrafında bir kısrak yayılırken kaynaktan bir aygır çıkmış ve kısrağı aşmış. Kısrak çok güzel bir tay doğurmuş. Bir yıl sonra kısrak tayla birlikte tekrar pınar başında otlarken aygır sudan çıkmış ve tayı yelesinden yakalayarak suya çekmiş, bir daha görülmemiş diye bir halk efsanesi söylenir.”

Mesire Alanı

Yeşilgöz doğa içinde şehirden uzak bir dağ eteğindeki konumu, yüksekten bakınca yeşile alçaktan bakınca maviye çalan rengi, içerisinde yüzen alabalıklarıyla bahar ve yaz aylarında en çok ziyaret edilen mesire alanlarından bir tanesi.

İşletmesi özel sektöre devredilen mesire alanında sadece araç girişleri(motosiklet, bisiklet ve yaya girişi ücretsiz) ve çardaklardan ücret talep ediliyor.

Sezonun yoğun olmadığı sonbahar ve kış aylarında yetkililer genelde bulunmadığı için ücretsiz girebilirsiniz. Çöplerimizi kimsenin toplamayacağı için özellikle bu mevsimlerde gidecekseniz yanınızda yeterince çöp torbası götürmenizi tavsiye ederim. Hatta yapabiliyorsanız sizden önce giden çevreye saygısı olmayan kişilerin bıraktıklarını mıntıka temizligi yaparak ücretini en azından böyle ödeyebilirsiniz.

Mesire alanında yaz aylarında küçük bir restoran hizmet veriyor. Tuvalet, içme suyu mevcut. Yeşilgöz’ün kendi suyunu da her gidişimde içerim, henüz bir zararını görmedim.

Yüzmek yasaktır tabelalarına rağmen iki kez Yeşilgöz’de yüzme şansını yakaladım. Her ikisi de hafta içi, kalabalığın olmadığı zamanlardı. Haftasonu denemelerimde hep sorun yaşadım. Müsaade edilmedi..

2018 yılında görebileceğiniz en basit ve çirkin tel örgülerle kaplandı obruğu etrafı. Garip bir akıl tutulmasının eseri olsa gerek. Mesire ve piknik için gelenler suya düşer korkusuyla yapılmış. En kısa sürede bu tellerin kaldırılacağını, insanın doğayla piknik dışında gerçek ilişkisinin ortaya konulacağı şekilde düzenlemelerin Yesilgöz de yapılacağını umuyorum.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.