Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

İndigo Dergisinin haberine göre;

Güneşin etkisinin artmaya başladığı yaz aylarında ultraviyole ışınları, kuvvetlenerek gözlerimizi tehdit edebilecek seviyelere ulaşıyor.

Zararlı UV ışınları, gözlerde yavaşça ilerleyen ve ciddi sonuçlar doğurabilen hasarlara yol açabiliyor.

Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Ebru Toprak Ün, özellikle yaz döneminde güneş gözlüklerinin kullanımının önemi, bu sayede önüne geçilebilecek rahatsızlıklar ve güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgiler paylaştı.

Çocuk, yaşlı ve açık renk göze sahip olanlar dikkatli olmalı

Yaz aylarında UV ışınlarına maruz kalan kişilerde katarakt, makula dejenerasyonu ve gözün beyaz kısmının kalınlaşması  gibi rahatsızlıklar oluşabileceğini belirten Op. Dr. Ebru Toprak Ün;

‘’Çocuklar, yaşlılar ve açık göz rengine sahip kişilerin ekstra önlemler alması gerekebiliyor. Güneş ışınlarının gözlerde oluşturabileceği negatif etkilerin önüne geçilebilmesi için, özellikle güneş gözlüklerinin kullanılması büyük önem taşıyor. Güneş gözlüğü kullanımı sayesinde, güneş ışınları sebebiyle oluşabilecek katarakt, retinanın zarar görmesi ve makula dejenerasyonu gibi rahatsızlıkların önüne geçilebiliyor. Aynı zamanda güneş gözlüğü kullanımı sayesinde, güneş altında gözleri kısmaktan dolayı oluşabilecek kırışıklıkların da engellenmesi mümkün” diyor.

UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma en önemlisi

Güneş gözlüğü seçiminin de çok önemli olduğunu belirten Op. Dr. Ebru Toprak Ün, “Güneşin yaydığı UV ışınları göremez veya hissedemezsiniz. Ufak dozlarda D vitamini takviyesi sağlasalar dahi, yazın dikleşen açı ile gelen bu ışınlar yüzünden cilt yanıkları, cilt kanseri ve gözlerde problemler oluşması oldukça büyük bir olasılık. Güneş gözlüğünü seçerken, fiyat ve markadan önce, satılan ürünün özelliklerini okumak gerekiyor.

Bu gözlüklerin hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı %100 koruma sağlaması, gözlerimizin korunduğundan emin olmamız için olmazsa olmaz yegane özelliktir. Bu özelliğe sahip olmayan gözlükler, gözlerin bu ışınlara maruz kalmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda, gözlüklerin yüzünüze tam oturduğundan emin olmanız gerekli.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.