Ekinözü ilçesinde yeni bir termal otel yapılıyor

Ekinözü ilçesinde yeni bir termal otel yapılıyor

Ekinözü, temiz havasıyla, içmeleriyle bölgenin yaylası mahiyetindedir. Afşin, Elbistan ve Nurhak bölgesinde içmeleriyle cazibe merkezidir.

CELA TERMAL TURİZM VE TİC. LTD. ŞTİ. tarafından Kahramanmaraş İli, Ekinözü ilçesine TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) hibe onaylı termal otel yapılmaya karar verildiği, projenin sahibi iç mimar Harun ŞAHİN; projenin 3 dönümlük araziye yapıldığını, etrafının kale şeklinde surlarla çevrildiğini, projede 25 adet 1+1, 8 adet VIP aile hamamı ile bir adet umumi hamam bulunduğu aynı zamanda proje içerisinde berber, kasap, fırın, manav ve marketin bulunduğu, yılın 12 ayı hizmet vereceği, hamamdan çıkan atık sıcak suyun seralara aktarılarak yörenin meşhur Cela tavasının ürünlerinin yani domates, biber ve patlıcan vb. sebzelerin organik olarak yetiştirileceği, otelin o bölgede bulunan doğal kaynaklar ve taşlardan yapılarak doğaya ve bölgeye uygun bir yapı olacağını, projenin bitim tarihi ortalama iki yıl süreceğini, proje TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) ile 03.06.2020 tarihinde imzalandığını, doğup büyüdüğü Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesine yapmış olduğu bu projenin vatana, millete ve Ekinözü’ne hayırlı olmasını dilemiştir.

Bu termal otelde 8 adet aile hamamı olduğunu, her hamamın kendine ait saunası ve buhar odası olduğunu, soyunma giyinme kabinleri, mini bar ve meyve barı bulunduğunu, aynı zamanda acı su güneş enerjisiyle ısıtılarak termalleştirilmesi sonucu birçok cilt hastalıkları ve romatizmal hastalıklara çok iyi geldiği eski tarihlerden beri bilinmektedir. Ekinözü içmelerinin tarihi Romalılara dayanmaktadır. Romalılar bu suyu o dönemlerde çok aktif kullandıkları bilinmektedir. Yapılan arkeolojik kazılarda çıkan kalıntılar ve eserler roma dönemine ait olduğu kesinleşmiştir. Termal Otel’de İçme kürü ve banyo yapma kürüyle bir tedavi uygulanacaktır. Yine Ekinözü’nde bulunan Orta içmeleri mevkiinde bulunan bir çamur ve acı suyun karışımından oluşan krem şeklindeki ürün insan vücuduna sürüldüğü takdirde her türlü cilt hastalıklarına, kaşıntıya, döküntüye çok iyi geldiği görülmüştür. Yine böbrek taşları ve her türlü parazit ve bağırsak hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Ayrıca Ekinözü İçmeleri'nde yapılan tetkikler sonucunda suların safra kesesi, idrar yolları, basur, sinir, karaciğer, mide, cilt, guatr ve damar hastalıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Şiirin ve şifanın başkenti sayılan Ekinözü içmelerine bu yatırım bölgeye ve bölge halkına çok iyi bir ivme kazandıracaktır. Dinamik bir yapı oluşturacaktır.

Aynı zamanda bölgedeki şuan da yapılan en büyük ekonomik yatırımdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.