Dumlupınar,’Tarımsal İlaç Kalıntıları Tarla ve Bahçelerde Denetlensin’

Dumlupınar,’Tarımsal İlaç Kalıntıları Tarla ve Bahçelerde Denetlensin’

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar yanlış zaman, doz ve miktarda bilinçsiz kullanılan tarım ilaçlarına dikkat çekti.

Konuyla ilgili açıklama yapan ZMO Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, yaşanan salgın sürecinde, sağlıklı toplumun en önemli dinamiklerinden birisinin sağlıklı gıda tüketmek olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını, tarımsal üretim sağlıklı gıdaya dönüşürse başarıya ulaşmış olacağımızı söyledi.  Özellikle sebze ve meyvelerde zararlılarla mücadele de kullanılan insektisitlerin bitkilere uygulandıktan sonra bekleme sürelerine dikkat edilerek hasat edilip pazarlarda satılması gerektiğini bildirdi.

Kış aylarında seralarda üretilen domates, biber ve salatalık gibi sebzelerin tüketildiğini, yaz aylarında ise insanların tarlada yetiştirilen sebzeler konserve, kurutma, sos vb. çeşitli saklama yöntemleri ile kullanarak kış aylarında yemek için hazırladıklarını söyleyen Başkan Dumlupınar, ilaç kalıntılarının tarladan üreticiye kadar olan süreçte İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanları tarafından düzenli olarak denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Dumlupınar, özellikle domateste tuta yani domates güvesi, salatalıkta beyazsinek gibi zararlılar için çok sık ilaçlama yapıldığını, insanlarımızın genetiği değiştirilmiş organizmalar ve hormon kullanılmamasına gösterdikleri özenin çok daha fazlasını tarım ilaç kalıntılarına göstermeleri gerektiğini belirtti.  

Dumlupınar, “Tarım ilaçlarının kullanımının zararlı eşik seviyeleri gözetilerek yapılması, ilaçlama ile hasat zamanı arasındaki bekleme sürelerine dikkat edilmesi, ilaç kalıntı denetimlerinin sıklaştırılması ve rutin hale getirilmesi insan ve çevre sağlığımız açısından son derece önemlidir” dedi ve halkımızın da bu konuda duyarlı olması gerektiğini önemle vurguladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.