Doktor Atlı, “Sonbahara dikkat!"

Doktor Atlı, “Sonbahara dikkat!"

Kahramanmaraş Özel Sular Vatan Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz Uzmanı Op. Dr. Faruk Atlı, pandemi süreci hakkında merak edilenleri anlattı.

Op. Dr. Faruk Atlı, “Herkesin ancak mesafeye ve maskeye dikkat etmesi sonrasında bu pandemiden kurtulmak mümkün, çünkü birisi maskeli birisi maskesiz olursa kendisini koruma şansı düşük. Maskeyle bir insanın karşıdan gelen şeyden korunması %30 dur ama maskeyle bir insandan başkasına bulaşma şansı %70 oranda azaltılır” dedi.

“Maskenin yüzde 95 gibi koruyuculuğu var”

Tüm vatandaşları tedbirli olmaya davet eden Op. Dr. Faruk Atlı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemiz ve dünyamız çok önemli bir pandemi salgınından geçiyor. Bu dönem daha önceki dönemler de görülen salgınlara göre çok daha ağır seyredecek bir salgın gibi gözüküyor. O yüzden herkesin tedbirlerine daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Vitrindeki insanların mesela siyasilerin TV ye çıktıkları zaman, sanatçıların TV ye çıktığı zaman bir toplantı halinde bunlara çok dikkat edip insanlara örnek olacak şekilde azami özen göstermesi gerekiyor. Bakın biz de tedbirli bir şekilde muayenelerimizi gerçekleştiriyoruz. Maske ve koruyucu kask takıyoruz. Sadece kendimize bakmamız yeterli olmuyor. Herkesin ancak mesafeye ve maskeye dikkat etmesi sonrasında bu pandemiden kurtulmak mümkün, çünkü birisi maskeli birisi maskesiz olursa kendisini koruma şansı düşük. Maskeyle bir insanın karşıdan gelen şeyden korunması %30 dur ama maskeyle bir insandan başkasına bulaşma şansı % 70 oranda azaltılır. O nedenle herkesin karşılıklı maske takması mesafeye uymasa bile % 95 gibi koruyuculuğu var. Onun haricinde el hijyenimiz. Çünkü elimize bulaşan mikropların ağzımıza, burnumuza ya da gözümüze dokunmamız sonrasında ya da yüzümüzün bir yerine dokunmamız sonrasında oradan solunum yoluyla içeri girebileceği için el hijyenimize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Sık sık ellerimizi yıkamamız gerekiyor.”

“Sonbahar’da pandemiyle dikkat!”

Özellikle gribal salgının yaygın olduğu Sonbahar’da insan sağlığı için pandemi kurallarının mutlaka uygulanması gerektiğini kaydeden Op. Dr. Faruk Atlı, şunları söyledi: “Çok uzun süre gündemimizi meşgul edecek gibi gözüküyor pandemi. Tedbirimizi çok dikkatli bir şekilde yapmamız lazım bu dönemde mutlaka pnömoni aşısı hastalara öneriyoruz çünkü bu pandemi akciğeri etkileyen bir pandemi solunum yoluyla bulaşan bir pandemi akciğeri koruyacak şekilde mutlaka zatürreden veya da zatürree alt yapısı olan insanların kendisini muhafazaya alması gerekir. Mutlaka bir zatürree aşısı öneriyoruz. Pnömoni aşısı diyoruz ona. Grip aşısı yapılmasını öneriyoruz mutlaka. Özellikle kolay grip geçiren insanların grip aşısından mutlaka yaptırması gerekiyor. Sigara içmek en tehlikeli şeylerden bir tanesi. Kapalı, havalandırması kötü olan yerlerde bulunmamalı. Kendi vücut direncimizi artıracak yiyecek içecekler, hepinizde bildiği gibi C vitamini özellikle bu pandemide D vitamini güneş. Bizim  memleketimizde  bol şekilde var. Onlardan faydalanarak kendi vücut direncimizi artırmak gerekiyor. Sağlam tutmamız gerek. Sonbahar dönemi var. Artık sonbahar dönemi başlıyor. Bu dönemde grip, gribal enfeksiyonlar çok sık olunacağı için, hem pandemi enfeksiyonu ile karışabileceği için hem de pandeminin ağır seyretmesini ya da pandemi belirtilerinin daha kötü sonuçlanmasını sağlayabileceği için ya da yanlış olup karıştırılıp tedavinin aksamasını sağlayabileceği için önemli. O yüzden bu dönemde bu gripten çok ciddi bir şekilde korunmamız lazım. Bütün dünyayı etkisi altına almış olan bir pandemi dönemindeyiz onu hem zemini artırmak hem de onunla karıştırmak gibi tehlike söz konusu olduğu için azami dikkati göstermemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Herkese pandemiden uzak sağlıklı günler diliyorum” Dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.