Celalettin Güvenç'ten Milli Birlik ve Beraberlik Vurgusu

Celalettin Güvenç'ten Milli Birlik ve Beraberlik Vurgusu

Celalettin Güvenç, Milli Mücadelenin 100’üncü yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Güvenç, kurtuluş mücadelesinde ortaya konulan milli mücadelenin 12 Şubat ruhu olarak tescillendiğini ve aynı inançla Türkiye’nin geleceğinin şekillendiğini söyledi.

TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, Milli Mücadelenin 100’üncü yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Güvenç, kurtuluş mücadelesinde ortaya konulan milli mücadelenin 12 Şubat ruhu olarak tescillendiğini ve aynı inançla Türkiye’nin geleceğinin şekillendiğini söyledi. 

Güvenç, yaptığı yazılı açıklamada milli birlik vurgusu yaptı. 12 Şubat tarihinin milli birlik ve beraberliği pekiştirmek için coşkuyla kutlandığını aktaran Güvenç, mesajını şu şekilde sürdürdü: “Bir şehir düşünün, ortaya koyduğu milli mücadele ile her ferdi Kahraman olmuş bir şehir. Bu öyle bir mücadele ki, malını, canını ve bütün varlığını esirgemeden hürriyetine feda etmiş insanların destanı haline gelmiş. Her türlü zorluğa göğüs gerebilen, birlik ve beraberliğin en güzel temsili haline gelmiş olan Kahramanmaraş, bu mücadelesi ile gelecek nesillere ilham vermektedir. Bu yıl 100’cüsünü kutlayacağımız Kurtuluş Savaşı mücadelemizin önemini malumunuzdur. Bu öyle bir mücadele ki aradan 100 yıl geçmesine rağmen Kahramanmaraş’ta yaşayan her insan bugün bile bu onuru ve gururu en içten şekilde yaşamaktadır. Dört bir yandan 7 düvelin birleşerek üzerine geldiği bu millet, sadece kendi birlik ve beraberliğiyle düşmana diz çöktürmüştür. Dünyada bir eşi daha olmayan bu müthiş gururu taşımak her Kahramanmaraşlının şeref madalyasıdır. Sütçü İmam ile başlayan kurtuluş ateşi, 7’den 70’e her ferdin katıldığı topyekûn bir mücadeleye dönüşmüş ve şehre istiklali getirmiştir. Bugün rahmet ve minnetle andığımız Sütçü İmam’ın attığı o ilk kurşun, bugün 15 Temmuz’da Ömer Halis Demir’in tabancasında yeniden ateşlenmiştir. İşte bizim atalarımızın gelecek nesillere aktardığı ruh budur. Bu vatana göz diken, birliğini, dirliğini ve beraberliğini bozmak isteyenlere Sütçü İmam’ın kurşunu, Ömer Halis Demir’in kurşunu bir mesaj olmalıdır. Bu olağan üstü gurunun 100’ncüsünü yaşamanın sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün ortaya koyulan etkinliklerin öğretici ve gelecek nesillere mesaj taşıdığını görmek bizleri ayrıca mutlu etmektedir. Ogün vatanı için can verenlerin gayretlerini bugün ki nesillerin en verimli şekilde öğrenmeleri son derece önemlidir. Bunun için de bizler, yerel yöneticilerimiz büyük gayretler sarf etmektedir. Kahramanmaraş’ımızın düşman işgalinden kurtuluşu ve ortaya koydu mücadelenin bir diğer önemi de, Türkiye’nin kurtuluşu için yakılan ilk meşale olmasıdır. Bizler bu önemi de iyi anlatmalı ve milli mücadele ruhunun en güzel örneğinin Kahramanmaraş’ımızda olduğunu bilmeliyiz. Bu bilinçle Kahramanmaraş’ımızın 100’üncü Kurtuluş Günü’nü canı gönülden kutluyor, şehitlerimiz başta olmak üzere milli mücadeleye emek vermiş tüm atalarımızı rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.