BTP Lideri Baş: Cumhuriyetin temelleri Hacı Bektaş-i Veli Dergâhında atılmıştır!

BTP Lideri Baş: Cumhuriyetin temelleri Hacı Bektaş-i Veli Dergâhında atılmıştır!

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş’ın büyük halk ereni Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma törenleri nedeniyle yayınladığı mesajda,”Cumhuriyetin temelleri Hacı Bektaş-i Veli Dergahında atılmıştır.

Hacı Bektâş-ı Veli'nin bizlere mirası olan düşüncelerinin tüm insanlığa hâkim olmasını ve anma merasiminin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor; haziruna ve tüm milletimize huzur dolu günler diliyorum.”dedi.

Anadolu'yu bizlere kalıcı vatan yapan Alperendir!

BTP Lideri Baş,”Hacı Bektâş-ı Veli, Türk milletinin Anadolu’da kök salmasının, bu aziz topraklarda kalıcı olmasının baş manevi mimarlarındandır. Hacı Bektâş Veli; Ahmed Yesevi, Mevlana, Yunus Emre ile birlikte milli kimliğimizi şekillendiren, birlik ve bütünlük mesajlarıyla gönüllerimize hitap eden, Anadolu'yu bizlere kalıcı vatan yapan Alperendir.”dedi.
Balkanları da aydınlatan bir ışıktır

Baş,”Hacı Bektâş-ı Veli, sadece Anadolu'yu değil Balkanları da aydınlatan bir ışıktır. Bu ışığın Makedonya'dan Bosna Hersek'e halen birçok Balkan ülkesinde güçlü bir şekilde yandığını görmek bizler için bir onur kaynağıdır.

Anadolu’nun manevi Genelkurmay Başkanıdır

Hacı Bektâş-ı Veli, merhum Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş’ın veciz ifadesiyle “Anadolu’nun manevi Genelkurmay Başkanıdır.” Bizlerin bu ulu çınarın altında buluşması halinde aramıza tefrika girmesi mümkün değildir. Hacı Bektâş-ı Veli yolu, milletimizi kamplara ayıracak her türlü taassubun panzehirdir.

Cumhuriyet'in temelleri Hacı Bektaş-ı Veli Dergâhında atılmıştır

Hacı Bektâş-ı Veli Dergâhı, Cumhuriyet'in kuruluş harcının atıldığı yerdir. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ilk defa Cumhuriyet'in ilan edileceğini burada Cemalettin Efendi'ye söylemiştir. Cumhuriyet'in temelleri bu dergâhta atılmıştır. Bu mekân bu açıdan da büyük bir tarihi öneme sahiptir.

Büyük halk ereni Hacı Bektâş-i Veli'yi hürmetle ve rahmetle yâd ediyorum

Bu vesileyle insan sevgisi, kardeşlik, dostluk, muhabbet gibi her daim özlemini çektiğimiz değerlerin teşkilinde yolumuzu aydınlatan büyük halk ereni Hacı Bektâş Veli'yi hürmetle ve rahmetle yâd ediyor; Hacı Bektâş-ı Veli'nin bizlere mirası olan düşüncelerinin tüm insanlığa hâkim olmasını ve anma merasiminin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor; haziruna ve tüm milletimize huzur dolu günler diliyorum.”diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.