Başkan Güngör, Pandemi Sürecini Değerlendirdi

Başkan Güngör, Pandemi Sürecini Değerlendirdi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, pandemi sürecinde alınan tedbirlerden etkilenen hemşehrilerimizle ilgili yeni çalışma ve düzenlemeleri basın mensuplarıyla paylaştı.

Kahramanmaraşlıların pandemi sürecinde alınan tedbirlere titizlikle riayet ettiğini belirten Başkan Güngör, düzenlediği basın toplantısında şu ifadelere yer verdi: “Hepinizin takip ettiği gibi dünyayı derinden etkileyen bir pandemi sürecinden geçiyoruz. Ülkemizde de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimiz gerçekten bu konuda çok ciddi kararlar aldı, tedbirler aldı ve almaya da devam ediyor. Biz de yerelde hükümetimizin almış olduğu bu kararların etkin bir şekilde uygulamasına gayret ediyoruz. Valimizin başkanlığında il genelinde yürütülen çalışmalar, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ve İl Pandemi Kurulu’yla istişare edilerek yapılıyor.”

Ekmek üretimi kesintiye uğramayacak

“Geçtiğimiz Cumartesi-Pazar 30 büyükşehrimizde sokağa çıkma yasağı uygulandı. Kahramanmaraşlı hemşehrilerime, alınan bu karara titizlik gösterip, uymalarından dolayı huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Temel gıdamız ekmek, belki de sokağa çıkma yasağı ilan edilir edilmez ilk akla gelen ihtiyacımız oldu. Biliyorsunuz Büyükşehir Belediyemizin Halk Ekmek Fabrikası var. Fabrikamız günde 40 binden fazla ekmek üretiyor. Merkezdeki fırınlarımızın da bizim fabrikamızın yedi sekiz katı civarında bir üretim potansiyeli var. İki günlük süre içerisinde ve bundan sonraki süreçte de hem fırıncı esnafımız hem de Halk Ekmek Fabrikamız tam kapasiteyle çalışarak hemşehrilerimizin bu konudaki ihtiyacını giderecektir. Günlük 40 bin üretim kapasitesine sahip ekmek fabrikamızın 77 noktada satış büfeleri bulunmaktadır. Bu büfelerimiz aracılığıyla hemşehrilerimize kesintisiz hizmet sunuyoruz, sunmaya da devam edeceğiz. Ayrıca bu süre içerisinde muhtarlarımızla işbirliği içinde mahallelerimizde tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi ailelerimize Halk Ekmek Fabrikamızın üretmiş olduğu ekmekleri ücretsiz olarak ulaştırıyoruz.”

Süreçten etkilenen hemşehrilerimize destek veriyoruz

“Süreç dolayısıyla alınan tedbirlerden etkilenen hemşehrilerimiz oluyor. Bu süreçten etkilenen hemşehrilerimize destek vermeye devam ediyoruz. Bizim zaten Sosyal Hizmetler birimimiz 10 binden fazla ihtiyaç sahibi ailemize düzenli olarak yardım ulaştırıyordu. Bu süreçle beraber ilçelerimizde tespit ettiğimiz ilave 10 bin aileye daha gıda desteği vermeye başladık. İhtiyaç sahiplerini tespit ederken ilçe belediyelerimizle, ayrıca mahalle muhtarlarımızla yoğun bir işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Sürecin devamında, yine ihtiyaç olması halinde, bizim tespit ettiğimiz veya bize müracaat eden hemşehrilerimize bu desteği vereceğiz. Değerli hemşehrilerimizin bu süreçte gerek ekmek gerek gıda ihtiyaçları hiçbir şekilde ihmal edilmeyecek. Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, Vefa Destek Grupları aracılığıyla koordinasyon içerisinde bu çalışmaların yerine getirileceğini ifade etmek istiyorum.”

Toplu taşımada alınan tedbirler ve destekler

“Bu süreçte, bazı kamu görevlerinin kesintisiz devam ettirilmesi gerekiyor. Bunlardan biri de toplu taşıma, şehir içi toplu ulaşım hizmetleri… Süreçle beraber, biliyorsunuz yolcu sayısında azalma meydana geldi. Aynı zamanda alınan tedbirler çerçevesinde toplu taşımada % 50 sınırı getirildi. Ayrıca her türlü sağlık çalışanlarımıza toplu taşımayı ücretsiz yaptık. Bunlar toplu taşımada maliyeti etkiledi. Şehrimizde de toplu taşıma hizmetlerinin % 95’i Belediye Otobüsleri ve Özel Halk Otobüsleri tarafından yerine getiriliyor. Biz bu süreçte toplu taşımayı aksatmadan yürüten esnafımıza, çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak Belediye Otobüsleri ve Özel Halk Otobüslerinde ciddi tedbirler aldık. Özellikle otobüse binme esnasında dezenfeksiyon, koruyucu maske takımı, aralıklı oturma… Hemşehrilerimiz bu uygulamaya da büyük ölçüde uydular. Tedbirler dolayısıyla toplu taşıma esnafımızın uğradığı zararı biz Büyükşehir Belediyesi olarak telafi edeceğiz. Arkadaşlarımız 10 günlük periyotlar halinde maliyetleri çıkarıyorlar. Süreçte toplu taşıma esnafımızın oluşan zararlarını Büyükşehir Belediyesi olarak telafi edip, mağduriyetlerini gidereceğiz.”

İşyerlerinden kira bedeli alınmayacak

“İkinci bir husus da, alınan tedbirler kapsamında iş yerleri kapanan veya işi azalan esnafımıza yöneliktir. Bu süreçte Büyükşehir Belediyesi olarak kendi mülkiyetimizde bulunan işyerlerinden kira bedellerini almayacağız. Ayrıca işyeri açık olanlardan da kira bedellerini üç ay süreyle % 50 indirimli olarak alacağız. Bunu da buradan kendilerine bildirmek isterim.”

Büyükşehir 7/24 çalışıyor

“Bu süreçte bütün ekiplerimiz 7/24 esasına göre çok büyük gayret sarf ederek çalışıyorlar. Ben huzurlarınızda bütün çalışma arkadaşlarıma bu gayretleri ve özverili çalışmalarından dolayı yürekten teşekkür ediyorum. Takip ettiğiniz gibi cadde ve sokakların, kamu kurum ve kuruluşların dezenfeksiyonu, yıkanması ve temizliğinde çok büyük gayret gösteriyorlar. Zabıtamız polis teşkilatıyla koordineli olarak fırın, market, cadde ve sokaklarda denetimlerine devam ediyor.”

3 ay su kesintisi yapılmayacak

“Su hizmetleri, bu süreçte devam ettirilmesi gereken hizmetlerin başında geliyor. Defalarca ifade ettiğim gibi Kahramanmaraş Büyükşehir ve KASKİ olarak 30 büyükşehir içerisinde 23 büyükşehirden daha ucuz su temin eden ve hemşehrilerimize sunan bir idareyiz. 2017 yılında su ücretleriyle ilgili bir tarife düzenlenmiş. Düzenlemeye göre, her yıl 1 Ocak’ta o yılın enflasyon oranında fiyat güncellemesi yapılacaktır. Biz Meclis Kararı alarak yeni bir ücret tarifesi düzenlemiş değiliz. Biz pandemi sürecinde bu güncellemeyi 2 ay öteleme kararı almıştık. Şimdi bunu 3 ay, yani Mayıs ayının sonuna kadar, bu enflasyona göre yapılacak olan güncellemeyi öteliyoruz. Süreç devam ederse bu durumu tekrar değerlendireceğiz. Bu süre içerisinde zaten hiçbir kesinti vs. yapmadık, yapmayacağız. Kesintisiz olarak hemşehrilerimize su hizmeti sunmaya devam edeceğiz.”

Alo 153 hattından bize ulaşabilirler

“Biliyorsunuz 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımız için sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor. Bu noktada özellikle sokağa çıkamayan ve yardıma muhtaç olan yaşlılarımız başta olmak üzere ihtiyaç sahibi bütün hemşehrilerimiz bize ister telefon -Alo 153 hattımız var- isterse de e-mail, sosyal medya gibi farklı yollardan ulaştıklarında arkadaşlarımız onların ihtiyaçlarını evlerine kadar götürüyorlar.”

Devlet ve millet el ele

“Bugün dayanışma günü, bugün birlik günü. Bu süreci de hep birlikte millet, devlet el ele atlatacağız. Benim hemşehrilerimden bir kez daha istirhamım; hükümetimizin ve sağlık otoriterlerinin aldığı tedbir kurallarına riayet etmeleridir. Çünkü şuana kadar sağlık otoriterlerinin ifade ettiğine göre pandemimin bir aşısı veya ilacı henüz yok. En mühim tedbir, sosyal izolasyondur. Tekrar Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize, bütün bu süreçte görev alan ve canla başla çalışan herkese yürekten teşekkür ediyorum.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.