2023 yılının rengi belirlendi: Viva Magenta

2023 yılının rengi belirlendi: Viva Magenta

Dünyada renk otoritesi olarak kabul edilen Pantone Renk Enstitüsü, 2023 yılının rengini duyurdu. Her yıl aralık ayında yapılan açıklamaya göre yılın rengi ‘Viva Magenta’ oldu.

Dünyada renk otoritesi olarak kabul edilen Pantone Renk Enstitüsü her sene olduğu gibi bu sene de yılın rengini açıkladı.

pantone.webp

Viva Magenta güç ve canlılığı ifade ediyor

Moda, sanat, dekorasyon gibi pek çok alanı etkileyen 2023 yılının rengi Viva Magenta oldu! Enstitü yılın rengini ‘cüretkar, esprili ve her şeyi kapsayan’ olarak tanımladı.

Zorlu geçen 2022’nin ardından 2023 yılı için güç ve canlılığı ifade eden cesur bir kırmızı ton seçildiği belirtildi.

İncelikli kızıl ton

Sıcak ve soğuğu dengeleyen ‘incelikli bir kızıl ton’ olarak tanımlanan Viva Magenta için “Alışılmadık bir zaman için alışılmadık bir renk” yorumu yapıldı.

Pantone Renk Enstitüsü Başkan Yardımcısı Laurie Pressman, Viva Magenta’nın devam eden salgının ortasında, yeniden ayağa kalkmaya çalışan bir dünyada güveni temsil ettiğini söyledi.

kosinil-bocegi.webp

Renk, koşinil adlı bir böcekten ilham alındı

Pantone Renk Enstitüsü İcra Direktörü Leatrice Eiseman, 2023’ün rengi için “Cesur, korkusuz, iyimserliği ve neşeyi tasvir ediyor. Buna hepimizin çok ihtiyacı olduğunu biliyoruz” dedi.

Esemen, renk için ‘koşinil’ adı verilen küçük böceklerden elde edilen doğal kırmızı boyadan ilham alındığını belirtti ve şöyle devam etti:

“Sanal dünyalar günlük hayatımızın daha belirgin bir parçası haline geldikçe, doğadan ve gerçek olandan ilham almaya çalışıyoruz. Kökleri ilkel olana dayanan Viva Magenta, bizi orijinal maddeye yeniden bağlıyor. Doğanın güçlerini çağırarak ruhumuzu canlandırıyor ve içsel gücümüzü geliştirmemize yardımcı oluyor.”

Pantone Renk Enstitüsü’nün yılın renkleri moda, güzellik, teknoloji, tasarım ve ev dekorasyonu gibi sektörlerdeki en son trendleri yansıtmayı amaçlıyor.

Enstitü geçtiğimiz yıl, mevcut renkler arasından bir tonu seçmek yerine ilk kez sıfırdan renk üretmeyi tercih ederek ‘Very Peri’yi 2022’nin rengi olarak ilan etmişti. (İndigo)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.